Fizjologia linii Beaulift – dlaczego zmarszczki znikają?

Pytanie to nie należy do najłatwiejszych, ale dla kogoś kto lubi wyzwania – te naukowe także – nie ma pytań za trudnych.

Linia Beaulift marki Isabelle Lancray Paris to najsilniejsza składnikowo propozycja pielęgnacji anti-age, skupiająca się na eliminacji zmarszczek – zwłaszcza tych związanych z mimiką twarzy. Szereg składników aktywnych zastosowanych w niej jak: Argirelina, Matrixil, Liftonina, Leuphasyl czy Vitaderm, wzajemnie pracują nad nową „architekturą” naszej twarzy. Jednak by wytłumaczyć skuteczność jej działania, muszę cofnąć się do początku – czyli pytania – jak powstają zmarszczki?

Kurczenie się mięśni z fizjologicznego punktu widzenia.

Zasadnicze znaczenie dla skurczu mięśni ma chemiczne przewodnictwo bodźców z układu nerwowego do mięśni zachodzące w synapsach. Mięśnie ulegają skurczeniu, pod wpływem działania substancji chemicznych  nazywanych – neuroprzekaźnikami. Podstawowym neuroprzekaźnikiem przenoszącym bodźce na mięsień jest acetylocholina. Występuje ona w postaci maleńkich pęcherzyków, które stanowią jej  zapas, zużywany podczas czynności nerwów. Wychwytywana jest i uwalniana w synapsie przez tzw. kompleks SNARE (SNAp-Receptor) – utworzony przez: proteiny VAMP, syntaksyny i SNAP-25 (SyNaptosomal Associated Protein – proteina synaptyczna). Działanie tego kompleksu możemy porównać do roli haczyka komórkowego, który przechwytuje pęcherzyki i łączy je z membraną w celu uwolnienia neuroprzekaźnika. Efektem końcowym  tego procesu jest skurcz włókien mięśniowych.

Działanie „Botoxu”

Toksyna botulinowa typu A jest  jest egzotoksyną wytwarzaną przez laseczki Clostridium botulinum. Łączy się trwale z płytką nerwowo-mięśniową, poraża przewodnictwo nerwowo-mięśniowe poprzez fragmentację białka SNAP-25 niezbędnego w procesie uwalniania acetylocholiny z zakończeń presynaptycznych, co w efekcie prowadzi do postępującego hamowania jej uwalniania. Początek działania widoczny jest po 2–3 dniach, maks. działanie występuje po ok. 2–6 tyg. i utrzymuje się przez 2–4 mies.

Działanie Argireliny czyli „pseudo-botuliny”

Wynalezienie argireliny jest jednym z najnowszych odkryć kosmetologii. Pod tą nazwą kryje się heksapeptyd-8, czyli nietoksyczna substancja białkowa. Imituje ona  działanie jednego ze składników kompleksu SNARE. Innowacyjne peptydy swoją strukturą przypominają N-teminalne zakończenie proteiny SNAP- 25. Dzięki temu zajmują jej pozycję w kompleksie SNARE, zmieniając jego skład. Jeśli dojdzie do destabilizacji kompleksu SNARE, to pęcherzyk nie może uwolnić neurotransmiterów i dochodzi do stłumienia kontrakcji mięśniowej, w wyniku czego zapobiega się tworzeniu i zmarszczek – co graficznie zaobserwować można na rysunku.

Zastosowanie i dowody naukowe

- Argirelina redukuje głębokość zmarszczek mimicznych, przede wszystkim na czole i wokół oczu.

- Argirelina jest bezpieczniejszym  i delikatniejszym rozwiązaniem niż „botoks”, który działa w bardziej inwazyjny sposób.

- Badanie: 14 ochotników w wieku 39-64 lata, przez okres 28 dni stosowało dwa razy dziennie krem zawierający 5% roztwór ARGIRELINE® na okolicę oczu. Wykonano silikonowe odciski badanego obszaru zarówno na początku jak i na zakończenie badania, a głębokość zmian mierzono poprzez zastosowanieprofilometrii konfokalnej. Wyniki: Zmniejszenie głębokości zmarszczek osiągnięto w przedziale między 16,26%  a 31,80%.

C.D.N

Marzena


Zobacz podobne wpisy