Centrala 54-028 Wrocław, ul. Rajska 69

Kwas hialuronowy – surowiec kosmetyczny nr 1

27 grudnia 2021

Kwas hialuronowy – surowiec kosmetyczny nr 1

Nasz organizm składa się w 50-70% z wody, w zależności od płci, wieku, masy ciała i procentowej zawartości tkanki tłuszczowej. Kwas hialuronowy jest składnikiem macierzy zewnątrzkomórkowej naszego organizmu i jest znany ze swojej niezwykłej zdolności do wiązania właśnie – wody. 1 gram kwasu hialuronowego może związać od 3 do 5 litrów wody. To rekord, który nie został jeszcze pobity.

W ludzkim organizmie kwas hialuronowy stanowi budulec każdej tkanki łącznej. Spotykamy go w wielu miejscach naszego ciała, takich jak np. gałka oczna czy stawy. Występuje także w skórze, przede wszystkim w macierzy międzykomórkowej skóry właściwej (będącej części tkanki łącznej) i jest swego rodzaju żelową substancją, która uczestniczy w jej tworzeniu i stabilizowaniu. Ponad połowa (56%) ustrojowych zasobów hialuronianu zlokalizowana jest w skórze.

Niestety tego spoiwa brakuje w na naszym naskórku, przez który trwale tracimy wodę poprzez pocenie się i bierną dyfuzję. Dlatego też współczesna medycyna estetyczna i przemysł kosmetyczny starają się ten proces zrekompensować stosując w zabiegach i preparatach właśnie kwas hialuronowy.

Jako surowiec kwas hialuronowy jest dostępny w postaci proszku i jest obecnie wytwarzany biotechnologicznie za pomocą kultur grzybowych w procesie fermentacji. Kiedyś pozyskiwano go z kogucich grzebieni, ale te czasy już dawno minęły.

Współczesna kosmetologia ma obecnie trzy powody, dla których warto postarać się o uzupełnianie jego zapasów w skórze.

1. Efekt powierzchniowy

Cząsteczka kwasu hialuronowego jest dość duża, przez co nie może dyfundować w swoim pierwotnym stanie w głąb skóry i pozostaje na jej powierzchni. Jej strukturalna postać porównywalna jest często do ułożenia warstwowego ptasich piór. Woda, która odparowuje z naszej skóry i znajduje się na jej powierzchni jest zatrzymywana i wiązana w przestrzeniach między piórami przez właśnie kwas hialuronowy. Powoduje to pęcznienie keratyny na powierzchni skóry (co możemy zaobserwować także np. podczas długiej kąpieli), skóra staje się bardzo miękka, a zmarszczki puchną.

W ostatnich latach laboratoria przemysłu kosmetycznego odkryły, że dużą cząsteczkę kwasu hialuronowego można „pokroić” na wiele małych fragmentów, które następnie mogą wnikać w skórę. Dzięki temu procesowi skóra staje się bardziej pulchna – od wewnątrz, ale tworzenie filmu i wiązanie wilgoci z powierzchni ulega zmniejszeniu. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest zastosowane w produktach Isabelle Lancray Paris połączenie małych i dużych cząsteczek (długołańcuchowego i krótkołańcuchowego kwasu hialuronowego) w jednym produkcie, aby osiągnąć oba pożądane efekty.

2. Stymulacja własnej produkcji organizmu

Produkcja kwasu hialuronowego odbywa się w fibroblastach, które potocznie możemy nazwać naszym własnym zakładem produkcyjnym organizmu i znajdują się w skórze właściwej. W przebiegu procesu starzenia chronologicznego znacznie maleje ilość kwasu hialuronowego w skórze. Proces ten zaczyna się już w wieku 25 lat. Od 25 do 50 r.ż. ilość HA zmniejsza się o 50%. Dlatego tak ważne staje się wykorzystanie dodatkowych składników, które wiedzą, jak stymulować własną syntezę kwasu hialuronowego w fibroblastach skóry.

3. Zatrzymanie procesu degradacji

Do degradacji kwasu hialuronowego może dochodzić pod wpływem hialuronidazy keratynocytów i/lub cząsteczki reaktywnych form tlenu. Procesy te są prawdopodobnie także przyczyną widocznego z wiekiem wysuszenia i pomarszczenia starzejącej się skór, zmniejszenia jej objętości oraz pogorszenia elastyczności. Związany z wiekiem spadek ilości kwasu hialuronowego w skórze, może być dodatkowo obniżany w wyniku zaburzeń hormonalnych, szkodliwych czynników atmosferycznych i palenia tytoniu.

Jest jednak światełko w tunelu – innowacyjne badania znalazły sposób na interwencję w ten proces degradacji i jego zatrzymanie. Jak donoszą najnowsze badania na przykład użycie retinolu stanowi swoisty „bloker” hialuronidazy…ale o retinolu przeczytacie już niedługo w naszym kolejnym blogowym wpisie.

Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetykach pielęgnacyjnych polega głównie na tworzeniu warstwy okluzyjnej obniżającej przeznaskórkową utratę wody (TEWL). Ponadto kosmetyki z kwasem hialuronowym zwiększają odporność skóry na działanie czynników zewnętrznych, przez co chronią przed podrażnieniem a nawet alergizacją skóry. Mają również zdolność przekształcania substancji toksycznych takich jak metale ciężkie czy zanieczyszczenia przemysłowe, w łatwe do usunięcia, rozpuszczalne w wodzie połączenia. W kosmetologii kwas hialuronowy stosowany jest często jako swoisty promotor wchłaniania, który ułatwia także wprowadzanie innych składników kosmetyków w głąb skóry. A gdzie znajdziecie jego największą ilość w produktach Isabelle Lancray Paris: odpowiedź jest prosta w LINII EGOSTYLE

Następny wpis Przejdź do następnego artykułu

Eliksiry życia