Czy esencja jest koniecznością w codziennej pielęgnacji skóry?
12 marca 2022
Trendy kosmetyczne z Korei i Japonii zawsze odgrywały ogromną rolę w światowej popularności produktów do pielęgnacji skóry. Nie powinno więc dziwić, że modę na „esencję”, która pojawia się w naszej łazience zawdzięczamy także azjatkom.
Wprowadzona na rynek ponad 100 lat temu, jest jednym z najlepszych produktów poprawiających zdrowie skóry, a od tamtej pory zyskała dodatkowy walor – specjalizację – ukierunkowaną na określone problemy, takie jak trądzik, starzenie się lub sucha skóra.
Czym jest esencja i czy musimy jej używać?
Nazywano ją „cudowną wodą”, ale esencja — produkt kosmetyczny, który jest uważany za obowiązkowy krok w koreańskich i japońskich procedurach pielęgnacji skóry — nie jest wodą. Nie jest to również tonik ani serum. Esencje kosmetyczne są dość trudne do zdefiniowania, gdyż stanowią połączenie wszystkich powyższych produktów w jednym. W świecie Madame Isabelle Lancray esencje przypominają teksturą lekkie serum, a dzięki niższej masie cząsteczkowej niż inne kosmetyki, penetrują skórę głębiej. Mówiąc najprościej, esencja jest używana głównie w celu wzmocnienia korzyści płynących ze wszystkich innych produktów stosowanych w codziennej pielęgnacji skóry.
Esencje są pełne skoncentrowanych składników nawilżających, wspomagających naprawę skóry i wymianę komórkową. Główną funkcją esencji jest uwodnienie skóry i przygotowanej jej na przyjęcie składników aktywnych z serum czy kremu. Nawilżona, wilgotna skóra jest bardziej chłonna, a co za tym idzie, każdy kolejny produkt dociera głębiej i jest bardziej skuteczny. Zaletą jest także to, że esencja jest lekka i można ją nakładać warstwami, nie roluje się i nie obciąża cery.
Co najczęściej kryją w sobie esencje?
Esencje zawierają na ogół naturalne składniki, które bardzo rzadko powodują niekorzystny wpływ na skórę. Z tego powodu uważane są za jeden z najbezpieczniejszych produktów do pielęgnacji wszystkich rodzajów skóry, w tym także wrażliwej i naczyniowej. Oto niektóre z najczęstszych składników występujących w produktach do pielęgnacji skóry:
- woda, która stanowi bazę dla esencji i nawilża skórę,
- gliceryna lub glikol, które pomagają zatrzymać wilgoć w skórze,
- kwas hialuronowy, który oprócz nawilżenia pomaga dodatkowo ujędrnić skórę,
- botaniczne ekstrakty roślinne, które zapewniają działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne
- produkty uboczne fermentacji drożdży, które zawierają szeroką gamę korzyści, takich jak np. ochrona przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV,
- witaminy, minerały i lipidy, które przyczyniają się do wzmocnienia i odżywienia komórek skóry.
Jak aplikować esencje?
Pomimo, iż esencje często przypominają strukturę wodnistą jak tonik, aplikowanie ich poprzez waciki to podstawowy błąd. Najlepiej nałożyć kilka kropli esencji w zagłębienie dłoni, rozgrzać opuszki placów i delikatnie wklepać produkt w twarz. Taka aplikacja zwiększy absorpcję składników aktywnych.
APLIKACJA NA DZIEŃ: Esencja stanowi ostatni etap porannego rytuału pielęgnacyjnego i zarazem pierwszy etap aplikacji makijażu.
APLIKACJA NA NOC: Nałóż produkt na dobrze umytą, oczyszczoną i stonizowaną skórę twarzy i szyi, następnie sięgnij po swoje ulubione serum i krem.
MAŁA RADA: Delikatnie rozprowadzaj esencję na skórę twarzy, kierując się od wewnętrznych partii ku zewnętrznym.